Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Międzychodzie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Aplikacja pomocowa przeciwdziałająca skutkom izolacji z powodu koronawirusa

„Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”.

 

Specjalna aplikacja, która połączy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z pracownikami organizacji pomagających potrzebującym. Narzędzie będzie dostępne np. dla pracowników ośrodków pomocy społecznej, którym żołnierze WOT pomogą dostarczać żywność osobom izolującym się z powodu koronawirusa.

Opracowane przez wojskowych nowe narzędzie nosi nazwę: „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”. To "aplikacja webowa", która pozwoli m.in. pracownikom ośrodków pomocy społecznej, wnioskować o wsparcie brygad WOT.

"Informacje te będą trafiać do oficerów łącznikowych w brygadach WOT, oni zaś zlecą żołnierzom OT realizację zadania" - informuje rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

Dostęp do aplikacji wojskowi przekażą OPS-om i urzędom bezpośrednio.

Jak zapewniają WOT, aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Narzędzie w pierwszej wersji łączy pracowników instytucji pomocowych, takich jak ośrodki pomocy społecznej różnego szczebla oraz Caritas z oficerami łącznikowymi z brygad WOT. Sukcesywnie ilość wspieranych podmiotów będzie rozszerzana w zależności od potrzeb o urzędy, organy medyczne i sanitarne.

Obsługa aplikacji ogranicza się do wypełnienia interaktywnego formularza,  w którym wnioskodawca wskazuje miejsce i zakres pomocy oraz nadaje jej priorytet. Formularz ten jest widoczny dla oficera łącznikowego z brygady, który pod wskazany adres kieruje żołnierzy WOT z pomocą.

Co ważne – zlecający zadanie będzie mógł na bieżąco śledzić postęp jego realizacji. Istotnym jest również fakt, że po zakończeniu zadania do wnioskodawcy trafią dodatkowe informacje dotyczące dalszych potrzeb lub wnioski.

"Do tej pory informacje takie były podawane przez telefon lub osobiście. Teraz ten sam proces zostanie znacznie uproszczony i przyspieszony" - informuje rzecznik WOT.

Aplikację, która połączy koordynatorów ds. wsparcia w brygadach WOT z pracownikami ośrodków pomocy społecznej opracowali podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do służby w Dowództwie WOT.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka komendanci akademii wojskowych przekazali do dyspozycji Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej niezbędne siły i środki ze szkół wojskowych. Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej są m.in. zaangażowani w zabezpieczenie techniczne całodobowej linii wsparcia psychologicznego uruchomionej przez Dowództwo WOT, a najnowszym ich produktem jest włąśnie aplikacja: „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”.

"Największymi sprzymierzeńcami koronawirusa są osoby nieprzestrzegające reżimu sanitarnego i biurokraci. Aplikacja skutecznie ogranicza możliwości działania tych drugich na dodatek przekładając się na szybkość działania. Podchorążowie WAT dobra robota!" – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła,  komentując uruchomienie projektu ułatwiającego komunikację pomiędzy instytucjami.

Zaangażowanie WOT w walkę z koronawirusem odbywa się w ramach operacji przeciwkryzysowej pod kryptonimem „Odporna Wiosna".
 

"Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu" - zapewnia dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Obecnie bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa zaangażowanych jest 2,5 tys. żołnierzy WOT. Pozostałe 22 tys. terytorialsów jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.

"Jest to sprawdzian odpowiedzialności dla całego społeczeństwa. Jednakże ze względu na swoją misję WOT jest szczególnie zaangażowany w opiekę nad lokalną społecznością. Wspólne działania z organami samorządu terytorialnego i wspieranie zaangażowanych służb jest zaplanowane w trzech etapach zależnych od skali pandemii. W pierwszym z nich (obecnie realizowanym) uwaga jest kierowana na osoby, które potrzebują takiej pomocy. Następnie działania przekształcą się w proces stabilizacji, a w końcowej fazie deeskalacji" - informuje WOT.

Wspólne założenia współpracy samorządu terytorialnego, żołnierzy najmłodszej formacji, jak i służb sanitarnych, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zawarł w podpisanej 16 marca br. decyzji.

Na jej mocy WOT określiły grupy osób objętych wsparciem. Są to:

- rodziny personelu medycznego zaangażowanego w zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa;

- kombatanci;

- weterani działań poza granicami państwa;

- osoby powyżej 60 roku życia;

- osoby niepełnosprawne;

- osoby samotnie wychowujących dzieci;

- osoby poddane kwarantannie.

"Szczególną grupą wspieraną przez terytorialsów są rodziny personelu medycznego, który w obecnej sytuacji jest na pierwszej linii walki z pandemią. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, przebywający na wielogodzinnych dyżurach w szpitalach, będą mogli skupić się na leczeniu pacjentów, mniej martwiąc się o swoich najbliższych, którzy pozostali w domach. Do ich mieszkań zostanie dostarczona żywność. Żołnierze WOT przyłożą wszelkich starań, aby rodzinom służb medycznych pomóc w tej trudnej sytuacji, a medykom podziękować za ich poświęcenie" - informuje rzecznik WOT.

Od 6 marca br. żołnierze WOT wspierają również kombatantów oraz osoby starsze, które ze względu na wiek są w podwyższonej grupie ryzyka.

"Każdego dnia w ramach tej grupy rośnie liczba osób objętych pomocą. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na podstawowe potrzeby. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa" - informuje rzecznik WOT

W ramach tej działalności żołnierze WOT wspierają także osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące dzieci, a także osoby poddane kwarantannie.

Kolejną grupą osób wspieranych przez terytorialsów są podopieczni ośrodków pomocy społecznej oraz Caritas poszczególnych diecezji. W celu sprawnej realizacji tego zadania na szczeblu każdego województwa (w każdej brygadzie obrony terytorialnej) powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji. Lista koordynatorów została przekazana do blisko 2,5 tys. ośrodków pomocy społecznej w całym kraju.

"Wsparcie żołnierzy WOT w tym zakresie polega na zapewnieniu transportu paczek z banków żywności do potrzebujących. Każda osoba, która potrzebuje takiego wsparcia powinna skontaktować się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej. Stamtąd informacja trafi do koordynatora wojewódzkiego w brygadzie OT, który zleca wykonanie zadania. W tym przypadku nie ma możliwości dodatkowych zakupów. Żołnierze WOT dostarczają tylko produkty przekazane z magazynów żywności" - podaje ppłk Pietrzak.

Jak dodaje, w celu koordynacji całego procesu wsparcia WOT, z brygad OT do powiatów i gmin zostali wyznaczeni oficerowie łącznikowi. Ich zadaniem jest współpraca z administracją i innymi służbami, inspekcjami i strażami, a także partnerami społecznymi.

Wojska Obrony Terytorialnej zapewniają, że aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pomocy w dostarczaniu żywności i działań w ramach operacji „Odporna Wiosna” oddelegowani zostali specjalnie wyselekcjonowani żołnierze, którzy mają mniej niż 45 lat, nie chorują na choroby przewlekłe i nie zgłaszają żadnych dolegliwości zdrowotnych oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia.

"W każdym przypadku kontaktu z osobami wspieranymi żołnierze WOT podejmują szczególne środki ostrożności. Tzw. zespoły zadaniowe wyposażone są w maseczki, środki dezynfekcji. Każdy zespół jest umundurowany, ubrany w odblaskową kamizelkę, elementem wyróżniającym jest oliwkowy beret. W razie wątpliwości i obaw przed oszustami osoby zaopatrywane powinny skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej, gdzie będą mogły potwierdzić taką wizytę" - podkreśla rzecznik WOT.

Kolejnym obszarem wsparcia w ramach operacji „Odporna Wiosna" jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej.

"Jest to propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”" - informują terytorialsi.

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Grażyna Wyrembska Grażyna Wyrembska 07-07-2020 13:25:11
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Grażyna Wyrembska Grażyna Wyrembska 07-07-2020
Ostatnia aktualizacja: Grażyna Wyrembska Grażyna Wyrembska 07-07-2020 13:25:11